Literatura,  Relacje

Książki z psychologią w tle – na Walentynki

Walentynki, serca, kwiaty, czekoladki i inne drobne upominki w wyrazie sympatii i miłości. O znaczeniu tych drobnych gestów w wyrażaniu uczuć, możecie przeczytać w jednej z proponowanych przeze mnie w tym zestawieniu książek. Dla mnie książka jest dobrym prezentem na każdą okazję. Święto miłości możemy mieć każdego dnia, a i temat obecny wokół codziennie. Gdybyście szukały czegoś wokół bliskości, miłości, seksu, partnerstwa, związku… zapraszam na moje krótkie zestawienie.

Miłość w teorii

Klasyka. Podstawa psychologicznych książek o miłości. Profesor Bogdan Wojciszke opisuje w niej koncepcję miłości Sternberga. Poddaje analizie dynamikę związku, charakterystyczne fazy i trudności, które możemy napotkać w każdej z nich. Dowiemy się, że miłość to nie ciągłe Walentynki, ale też, że o związek trzeba dbać na każdym etapie.

Napisana jest dość podręcznikowo. Idealna dla kogoś, kto chce poznać teorię, ale niekoniecznie poczytać dla przyjemności. Bardziej lekko i przystępnie napisana jest inna książka profesora Wojciszke – „Alfabet miłości”. Ta druga pozycja jest rozmową, bardziej ludzką i przystępną.

Krótko, zwięźle i na temat początków miłości. Dlaczego wybieramy tę, a nie inną osobę i ile w tym świadomego wyboru? Jakie są tego powody, a jakie skutki?

Czyta się dość lekko, mimo, że autor używa pojęć zaczerpniętych z psychoanalizy. Pamiętam, że przeczytałam tę książkę w pociągu, pamiętam, że była o początkach miłości i zakochaniu, ale nie pamiętam niczego więcej.

Walentynki czy nie – jeśli chcemy przyjrzeć się naszym miłosnym wyborom, możemy odpowiedzi poszukać tutaj.

Kolejna klasyka wśród psychologicznych książek poruszających problematykę związków. Jak partnerzy wpływają na siebie nawzajem? Autor posługuje się koncepcją koluzji czyli nieświadomej gry partnerów. Czy rzeczywiście tkwimy w ciągłym konflikcie – nie partnerskim, ale wewnętrznym?

Nie czyta się lekko i przyjemnie, jak inne książki z tej listy, ale jest naszpikowana wiedzą i daje do myślenia. Idealna dla czytelnika trochę już obeznanego z pojęciami psychologicznymi.

Być razem na dłużej

Jesper Juul to duński terapeuta rodzinny. W swoich książkach, licznych wywiadach i wystąpieniach propagował podejście bliskości, szacunku w rodzinie, której przewodzą dojrzali dorośli. No właśnie. Kto to ten dojrzały dorosły? Czy potrafimy dbać o związek i rodzinę bez zadbania o siebie? Co mówi o nas to, jak traktujemy partnera i dzieci?

Czyta się dobrze, z jednoczesnym poczuciem, że dotykamy czegoś ważnego. Dla młodych par i rodziców, dla polecam w zasadzie wszystkie, wydane w Polsce pozycje tego autora.

To mój faworyt w tym zestawieniu. Przede wszystkim dlatego, że teoria więzi jest mi bliska i jak pokazuje praktyka, niezwykle ważna. Teoria ta pokazuje, jaki wpływ na dorosłego człowieka i jego związki miały wczesne relacje z rodzicami lub opiekunami. Autorzy udzielają odpowiedzi na wiele wątpliwości dotyczących związków.

Napisana przystępnym językiem, z masą ćwiczeń, przemyśleń i przykładów. Możemy odnaleźć się w opisywanych stylach przywiązania. Ponadto, prosto i zwięźle przeczytamy o podstawach tej naukowej wiedzy psychologicznej.

Możemy mieć seks bez związku, ale czy możemy mieć związek miłosny bez seksu? Książka napisana w formie rozmowy. Czasem pikantna, czasem delikatna. To, co w moim odczuciu, jest największym zasobem tej książki, to zwrócenie się ku ciału i naszej relacji z ciałem. Ponadto, przeczytamy jak cieszyć się sobą i pielęgnować swoją seksualność? Jak budować świadome podejście do relacji i erotyki? Czyta się przyjemnie. Podsumowując, to dobry prezent na Walentynki 🙂

Ta książka nazywana jest najpopularniejszym na świecie poradnikiem dla par. Nie bez przyczyny. Autor w przystępny sposób przedstawia swoją teorię pięciu języków komunikowania uczuć. Jeśli zastanowimy się, jak wiele trudności wśród par wynika z błędów komunikacyjnych, nie dziwi popularność tego poradnika.

Możemy dowiedzieć się, jak okazywać uczucia i jak odczytywać sygnały, które wysyła nam partner. Ponadto, znajdziemy wiele przydatnych wskazówek, jak okazywać sympatię w wielu naszych relacjach, tak, by komunikat w sposób zrozumiały trafił do odbiorcy.

Związkowe problemy

Tytuł chwytliwy, dużo ważnych treści, przykłady i ćwiczenia. Jednak uważam, że książka jest dość trudna w odbiorze. Z takimi opiniami też się spotkałam. Autorzy proponują prawie 100 ćwiczeń opartych na terapii schematów, które krok po kroku pomogą budować zdrowe związki.

Pułapki, o których mowa w tytule, to negatywne wzorce zachowań. Dlatego tak ważne jest mieć ich świadomość, by zauważać je i mieć wybór naszego zachowania wobec partnera.

Książka jest poradnikiem pełnym merytorycznych podstaw, dlatego może być pomocna w terapii. Ponadto może przydać się do refleksji nad kłopotami w relacjach miłosnych.

Walentynki nie tylko o miłości

Psychoanaliza, teoria więzi, teoria koluzji, trzyskładnikowy model miłości, języki miłości to tylko niektóre z propozycji psychologicznych opisów miłości. Psycholodzy są zgodni co do jednego – fundamentem zdrowego i zrównoważonego związku dwóch osób jest emocjonalna stabilność, zrównoważenie i odpowiedzialność własna każdej z nich. Mimo to, w piosenkach, filmach i literaturze popularnej najlepiej sprzedają się historie miłosne pełne dramatu, uniesień i wyzwań. „Nie mogę bez ciebie żyć” i „oddam za ciebie życie” stało się w naszej kulturze wyrazem największej miłości. Jednak w obu przypadkach mamy do czynienia z przesadą i mitem utwierdzającym nas w przekonaniu, że do uzyskania emocjonalnej równowagi potrzebny nam jest partner. To krótka droga do obarczenia jednej osoby zbyt dużymi oczekiwaniami, zbyt dużym ciężarem.

W jakiejkolwiek teorii byśmy nie szukali recepty na udany związek, warto pamiętać, że wiele konfliktów toczy się w nas samych. Próbujemy równoważyć potrzebę bliskości z potrzebą autonomii. I ta równowaga pomiędzy bliskością i niezależnością zdaje się być kluczem do udanego związku. Miłej lektury!

Jeśli zainteresował Cię ten tekst, zapraszam na mój FB, na którym wiele podobnych treści. O innych książkach z psychologią w tle pisałam np. tutaj.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *