Życie

7 ścieżek satysfakcjonującego życia

Znany amerykański psycholog społeczny, Philip G. Zimbardo przez wiele lat prowadził badania nad tym, co skłania człowieka do złych czynów i nad tym, co skłania do czynów bohaterskich. Wiele lat pracy zaowocowało opisem 7 ścieżek do satysfakcjonującego życia osobistego i wspólnotowego.

7 ścieżek satysfakcjonującego życia - Używaj czasu dobrze i mądrze

Ścieżka 1
Używaj czasu dobrze i mądrze.

„Szanujcie starszych i uczcie się z ich przeszłości. Zanurzajcie się w orientacji na teraźniejszość, która sprzyja związkom międzyludzkim i współczuciu, bądźcie otwarci by doceniać naturę i kulturę. Wykorzystujcie przyjemności jako nagrodę za ciężko wypracowane sukcesy, które osiągnęliście będąc zorientowanymi na przyszłości.
Wreszcie, mimo że nigdy nie mamy wystarczająco dużo czasu w naszym dynamicznym życiu, każdy z nas musi znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół oraz na zabawę. Pamiętaj, stracony czas nigdy nie wróci, a zmarnowany nigdy nie zostanie odzyskany. Dobrze przeżyte życie, to życie bez żalu z powodu tego, co mogłeś zrobić lub powinieneś zrobić. To życie, z którego w pełni czerpałeś radość z każdego dnia”.

7 ścieżek satysfakcjonującego życia - Ucz się przez całe życie

Ścieżka 2
Ucz się przez całe życie.

„Przez kilka dziesięcioleci mieliście raczej uprzywilejowane życie – uprawniające do bycia wolnym od wielu społecznych zobowiązań, aby myśleć, uczyć się, rozumować, kwestionować i tworzyć. Nadszedł czas, abyście w pełni docenili ten dar, będąc pilnymi uczniami przez resztę swojego życia. Dla mnie moja ciągła radość z bycia coraz starszym uczniem oznacza, że zawsze jestem pełen ciekawości i zdziwienia, pytając „dlaczego”, odkrywając „jak”, rzucając wyzwanie ignorancji i żądając dowodów dla wszystkich twierdzeń tak zwanych „głębokich zwolenników”

7 ścieżek satysfakcjonującego życia - Pielęgnuj swoje pasje

 Ścieżka nr 3
Pielęgnuj swoje pasje.

Oprócz codziennej listy zadań do wykonania spróbujcie stworzyć drugą, prywatną listę tego, czego naprawdę chcecie w życiu każdego dnia. Odkryjcie to, co Was pasjonuje i sprawcie, by stało się podstawowym celem i źródłem energii w Waszym życiu. Wysiłki podejmowane z pasji staną się źródłem osobistej dumy, która pomoże sprawić, że Wasze życie nigdy nie będzie dla Was bez znaczenia.”

7 ścieżek satysfakcjonującego życia - Zmień nieśmiałość w zaangażowanie społeczne

Ścieżka nr 4
Zmień nieśmiałość w zaangażowanie społeczne.

„Nieśmiałość jest narzuconym sobie ograniczeniem społecznym (…) Moja metafora nieśmiałości to narzucone przez samego siebie więzienie psychologiczne, w którym porzuca się wolność zrzeszania się i wolność słowa – najbardziej cenione i ciężko wywalczone wolności demokracji. To nasz własny sposób myślenia i uczucia sprawiają, że tak jest, a nie żadne prawo natury. Nikt nie czyni Was nieśmiałymi, sami jesteście twórcami swojej nieśmiałości – każda nieśmiała osoba jest więźniem swojej nieśmiałości i więziennym strażnikiem.”

7 ścieżek satysfakcjonującego życia - Odnów swój wizerunek

Ścieżka nr 5
Odnów swój wizerunek.

„Nadszedł czas, aby zmienić swoje wygodne nawyki na wyzwania, nowe przygody, które uwolnią Was od nudy przewidywalności. Od czasu do czasu rozważcie pogwałcenie oczekiwań innych wobec Was lub wszystkiego co robicie codziennie, czasem rutynowo i bezmyślnie. Nadszedł czas, aby wznieść się ponad codzienność, podjąć bardziej wyrachowane ryzyko, uczyć się na swoich błędach, starać się mocniej i myśleć rozsądniej. Życie na bezpiecznym pasie autostrady to powolne, nudne życie, które pozwala innym przejść obok Was, wykorzystując szansę, która doprowadzi ich do celu wcześniej, rozpoczynając nową przygodę, zanim Wy zakończycie starą.”

7 ścieżek satysfakcjonującego życia - Ceń stawanie się pozytywnym dewiantem

Ścieżka nr 6
Ceń stawanie się pozytywnym dewiantem.

„Jednym ze źródeł negatywnej siły grupy jest presja norm społecznych na każdego z nas, by nie podejmować działań w sytuacjach kryzysowych, nie angażować się, nie wtrącać się w nie swoje sprawy, nie robić nic, gdy wiemy, że powinniśmy coś zrobić. Większość z nas, gdy jesteśmy świadkami braku zaangażowania osób postronnych, zwykle mówi „ja bym zareagował”. Jednak kiedy faktycznie jesteśmy uwikłani w społeczny dramat, większość z nas wkracza w społeczną normę bycia bezradnymi i bezmyślnymi świadkami, którzy nie podejmują działań, kiedy mogą i kiedy powinni. Czas to zmienić. Reaguj.”

7 ścieżek satysfakcjonującego życia - Trenuj stawanie się codziennym bohaterem

Ścieżka nr 7
Trenuj stawanie się codziennym bohaterem.

„Nadszedł czas, aby rozpocząć nową rewolucję społeczną, stając się agentem zmian społecznych, gotowym zmieniać świat na lepsze, każdego dnia, w każdy możliwy sposób. Przeciwstawiając się, zabierając głos i podejmując właściwe działania, podczas gdy inni nie robią nic. Podejmujcie zobowiązanie i rzućcie wyzwanie wszelkiemu złu w każdej formie, pełni odwagi moralnej i uczciwości. Zróbcie to świadomi potencjalnych zagrożeń i kosztów.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *