Literatura

Tata bawi się i pokazuje świat – książki na Dzień Ojca.

Książeczki o relacji z mamą są przepełnione czułymi gestami, słowami, rytuałami. Innymi słowy, są pełne miłości i troski. Jeśli chcesz sprawdzić, zapraszam. Pisałam o nich tutaj. A jak opisana jest relacja z tatą? Tata pokazuje świat, wspiera i pomaga w budowaniu tożsamości. Sama byłam ciekawa, jak ta relacja będzie przedstawiana w książeczkach dla dzieci. Oto mój krótki przegląd książek o relacji z tatą. W sam raz na Dzień Ojca.

Bezcenny wspólny czas

Jak tata pokazał mi wszechświat

Osobiście bardzo lubię książki autorstwa Ulfa Starka. Są ambitne, nie takie dosłowne, pełne humoru.

Ta opowieść jest o ojcu i synku, którzy pewnego wieczoru wybrali się na łąkę. Tata pokazuje i tłumaczy świat. Książka pokazuje, jak przez wspólnie spędzany czas budujemy więź z dzieckiem i jak sami możemy się przy tym dobrze bawić. Książeczka pełna humoru i optymizmu, ładnie ilustrowana.

Jak tata się z nami bawił

Kolejna pozycja tego samego autora, utrzymana w podobnym klimacie. Optymistyczna i pełna rodzinnego ciepła.

Znacie taką odmianę zabawy w chowanego („ciepło-zimno”), kiedy chowa się jakiś przedmiot i kieruje się szukającego?

Dzieci czują się kochane i akceptowane, kiedy poświęcamy im uwagę i spędzamy z nimi czas. Wcale nie wtedy, kiedy kupimy im nową zabawkę.

To opowieść o sile wspólnego czasu.

Tata

Książeczka idealna dla maluchów. Jest częścią serii „Do uszka maluszka”, dzięki której małe dzieci za pomocą dźwięków i onomatopei poznają świat.

To kolejny przykład mocy wspólnego czasu i zabawy. I kolejny przykład, że tata jest najlepszym kompanem do zabawy i przewodnikiem po świecie.

Bezcenne wsparcie

Co mi powiedział tata

To trzecia część serii o uczuciach. Tym razem Archibald zadaje pytania tacie. To są pytania o podróż, ale także o życie.

Tata uspokaja, dodaje odwagi, ale także daje poczucie bezpieczeństwa, zapewniając synka, że zawsze może liczyć na jego wsparcie i miłość. 

Ta książka, podobnie jak pozostałe z tej serii, jest dowodem na to, że z dziećmi możemy poruszać tematy filozoficzne i egzystencjalne.

Tata w sieci

Historia, która zdarzyła się w pewnej rodzinie pingwinów, dla wielu może brzmieć znajomo. Tata pingwin jest ciągle w sieci. Ma wirtualnych przyjaciół i w sieci najbardziej lubi spędzać czas. W domu jest raczej nieobecny.

Obraz dzisiejszej rzeczywistości i doskonała lekcja dla wielu współczesnych rodzin. Choć w książce jest szczęśliwe zakończenie, na długo zapada w pamięci niejednemu rodzicowi, który uświadamia sobie, że dzieci go naśladują (przerażające, prawda?).

Co się stanie, jak odłożymy telefony i spędzimy czas z rodziną? Sprawdzajmy jak najczęściej.

Mój cień jest różowy

To mój faworyt z tej listy. Wspaniałe przełożenie Michała Rusinka historii, którą autor opisał inspirując się prawdziwymi wydarzeniami w swojej relacji z synem.

To opowieść o ważnych sprawach. Ojciec wspiera swojego syna w jego odmienności wspierając jego tożsamość i akceptację samego siebie. To bezcenne zasoby, które możemy dostać od naszych rodziców.

To wspaniała okazja dla rodziców do refleksji o naszej akceptacji, tolerancji i wsparciu, jakie dajemy naszym dzieciom. Nasza akceptacja i bezwarunkowa miłość buduje ich pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Bardzo polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *