Literatura,  Życie

Mama i miłość – książki na Dzień Matki

Mama to miłość, ale także zabawa, tęsknota i czułość, bezpieczeństwo. Zapraszam na krótkie zestawienie książek dla dzieci o matczynej miłości. Ja bardzo lubię z moją córką, podkreślać różne okoliczności, czytając książeczki w ich tematyce. Teraz na tapet wzięłyśmy książki idealne na Dzień Matki. O książeczkach idealnych na Dzień Ojca napisałam tutaj.

M jak miłość M jak mama

Moja Mama

Piękne, kolorowe ilustracje i mało tekstu na stronie sprawiają, że to idealna książeczka dla młodszych dzieci.

Poruszająca historia o tym, jak wspólnie spędzony czas wzmacnia relacje. O ważności czułych gestów i budowaniu wspólnych rytuałów.

Codziennie wieczorem chłopiec „koloruje” swoją mamę, która zmienia się w lwicę czy Indiankę. Dla mnie jest to książeczka ujmująca w swojej prostocie.

Miłość

„Kocham cię, kiedy robisz coś tak jak ja i kiedy robisz to po swojemu.”

Urocza opowieść mamy, która odpowiada synkowi na pytanie: „czy będziesz mnie kochać całe życie?”. Pokazuje, że na miłość mamy nie trzeba zasłużyć, że mama kocha bezwarunkowo i w każdych okolicznościach. Taka miłość jest bezcenna i nigdy się już nie powtarza.

To także historia o tym, jak małe i codzienne gesty są ważne. Ważniejsze niż wielkie prezenty i okoliczności.

Miłość

Nie bez przyczyny książeczki o relacji z mamą są tytułowane słowem „miłość”. Mama to pierwsza miłość, wzór miłości na życie.

A takiej miłości, jak ta opisana w tej książce, życzę każdemu dziecku. Tosia zaczyna szkołę i boi się, że gdy będzie sama, miłość jej nie odnajdzie. Ta książka porusza w piękny sposób cały wachlarz rozważań o uczuciach.

Dobra relacja z rodzicem czasem się luzuje, czasem się zacieśnia, może się plątać, ale nigdy się nie zerwie.

Moja ulubiona z tej listy. Bardzo polecam.

Różne mamy mamy

Jak mama została Indianką

Cudowna, lekka historia o zabawie, o tym, jak mama bawi się z synkiem i spędza z nim wolny czas. To tyle z treści, ale pod spodem kryje się ważne przesłanie.

To opowieść o tym, jak mamy zmęczone obowiązkami gubią gdzieś swoją spontaniczność i jak zabawa z dzieckiem pomaga ją odnaleźć. O tym, że gdy zostajemy matkami, na pierwszy plan wysuwają się potrzeby dziecka, a potrzeby mamy do luzu, swobody, marzeń, przyjemności gdzieś się gubią. Na szczęście ta mama potrafi się cieszyć z bycia kolorową Indianką.

Po prostu Mama

Kilka opowiadań o różnych odcieniach macierzyństwa. Trochę dłuższe, mniej ilustracji, poruszają trudniejsze tematy, sprawdzi się dla starszych dzieci (6-12 lat).

Historie pokazują, że mamy są silne, a ich miłość jest bezgraniczna. Niektóre poruszają kwestie śmiertelności i lęku. Nie boję się trudnych tematów i rozmawiam z córką o śmierci. W tej książce jednak nie znajduję „odpowiedniego” wprowadzenia trudnych tematów. Być może chodzi o to, że jest bardziej odpowiednia dla dzieci starszych niż moja córka.

Mama

Na koniec książka, która wygląda, jak książka dla dzieci, ale jest książką dla mamy. Idealna na prezent dla przyszłej mamy lub mamy małych dzieci.

Autor stworzył album różnych matek i różnych uczuć, które kryją się za macierzyństwem. Miłość, troska, tęsknota, czułość, zmęczenie. Wszystkie te emocje kryją się w historiach każdej mamy.

Poruszająca. Pięknie ilustrowana. Uwielbiam!

Miłość w każdych

Mama zawsze wraca

Zostawiam na koniec najbardziej poruszającą książkę. To też historia dla dorosłych lub starszych dzieciaków, z którymi poruszaliśmy już kwestie wojny, umierania i zła.

Pamiętacie film „Życie jest piękne” Roberto Benigniego o ojcu, który w obozie koncentracyjnym stwarza synkowi świat fikcji i przekonuje go, że uczestniczą w zabawie? Bardzo polecam, to jeden z moich ulubionych filmów.

W tej książce mamy podobną historię. Prawdziwą, co jeszcze bardziej porusza. By ocalić swoją małą córeczkę Zosię, mama ukrywa ją w piwnicy. Dziewczynka mieszka tam miesiącami. Mama przynosi jej jedzenie, rysuje jej na podłodze ulice, tłumaczy świat i daje poczucie bezpieczeństwa w tym okrutnym świecie, który dla Zosi jest zwyczajny, bo nie zna innego.

Poruszająca historia o matczynej miłości i sile wyobraźni. Warto przeczytać.

Jeśli podobają Ci się moje wpisy, zapraszam na mój profil na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *