Miejsca

Uroczysko Zaborek – miejsce z duszą

Uroczysko Zaborek to pensjonat w Janowie Podlaskim. Doświadczyłam tutaj tego, co w Podlasiu kocham najbardziej – ciszę, spokój, piękno przyrody i smaki tutejszej kuchni. Odwiedziłam to miejsce jesienią 2020 roku czyli w czasie pandemii. Było zdecydowanie mniej gości, więc też spokojniej. Minusem był brak możliwości zamawiania dań z karty.

Architektura

Po wjeździe na teren Zaborka łapię orientację na Wiatrak Koźlak, którego skrzydła widać w oddali. Właścicielka kieruje mnie właśnie w stronę tego budynku, za którym schowany jest przepiękny Bielony Dworek, w którym będę mieć pokój. Już wiem, że pokocham to miejsce. Widok z okna, to widok na wiatrak i kolory jesieni. Przepadłam.

Spacerując odkrywam kolejne perełki drewnianej architektury – Plebanię z 1880 roku, Leśniczówkę i odsakralniony kościół, który pełni teraz funkcję sali wystaw i konferencyjnej. Spacer to nie byle jaki, bo na 70 ha terenu, więc jest gdzie spacerować. Oglądam chatę krytą strzechą, kuźnię, plebanię i czuję się, jakbym przeniosła się w czasie, ale nie martwcie się, wszystkie budynki są odrestaurowane i przygotowane dla gości. Można spać nawet w „Koźlaku”!

Kolory jesieni w Zaborku.
Stara Plebania
Kościół – sala konferencyjna

Uroczysko dla wszystkich

Myślę, że to jedno z tych miejsc, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Można przyjechać z dziećmi – jest duży plac zabaw, odkryty basen. Kuchnia serwuje racuchy, pampuchy i inne cudowności, które uwielbiają dzieciaki. Można przyjechać z przyjaciółmi lub na weekend we dwoje i korzystać z Ruskiej Bani i uroków okolic. Można w samotności szukać wyciszenia w objęciach przyrody lub zorganizować przyjęcie czy konferencję. Oferta Zaborka jest naprawdę bogata.

Niewątpliwą zaletą Zaborka jest jego ustronne położenie nad malowniczym zalewem na terenie “Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu”, więc stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania tego regionu.

Wiem, że Uroczysko Zaborek to miejsce do którego będę wracać i które będę polecać. Jeśli jesteś ciekaw innych „miejsc z duszą”, pisałam o nich, np. tutaj. Zapraszam także na mój profil na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *