Kultura,  Literatura

Nieposkromiona – dla kobiet i dziewczyn

„Nieposkromiona” Glennon Doyle to książka, na którą długo czekałam. Dosłownie i metaforycznie. Czekałam na jej polskie tłumaczenie i czekałam na książkę, która dotknie czułych strun kobiecej duszy. I oto jest. Autorka pisze w dedykacji: „Dla każdej kobiety, która zaczyna żyć na nowo. Dla dziewcząt, które nie dadzą się pogrzebać

Kim jesteś?

„Zapomniałyśmy, w jaki sposób znajdować odpowiedzi, kiedy nauczyłyśmy się zadowalać innych”

Glennon Doyle

Kim byłaś, zanim świat powiedział ci, kim masz być?

Książka jest zbiorem przemyśleń, poprzeplatanych faktami z życia autorki. Glennon Doyle opowiada o tym, jak została wchłonięta przez oczekiwania świata i jak się z nich uwolniła. Uczestniczymy w tej podróżny, co raz wzdychając „ja też”, „znam to”. Myślę, że wiele kobiet nawet już nie zadaje sobie pytania czy jest w miejscu, w którym rzeczywiście chce być. Bywa, że jesteśmy tu, gdzie zaprowadziły nas oczekiwania społeczne, wymagania i stereotypy. Jestem wdzięczna autorce, że pozwala nam oglądać intymne, osobiste i delikatne obszary swojego życia, byśmy mogły przejrzeć się w nich. Fragmenty bardzo osobistych refleksji i historii są uzasadnione, ani przez chwilę nie miałam poczucia, że czegoś jest w nadmiarze lub, że czegoś brakuje. Wszystkie pytania są jak otrzeźwienie.

Zapytaj wreszcie, czego Ty chcesz od siebie!

„Ta książka nie przeprowadzi Cię przez tę trudną drogę. Ta książka zainspiruje Cię do odnalezienia siebie autentycznej i wolnej. Jest zbiorem prawdziwych historii o tym, jak powstawały klatki pewnej kobiety, dlaczego w nich tkwiła i co pomogło jej się z nich uwolnić. To opowieść pełna szczerych, czasem bolesnych wspomnień i przemyśleń, którymi trudno byłoby podzielić się nawet z najbliższą przyjaciółką. W tej intymnej, osobistej książce znajdziesz też to, co najważniejsze: elektryzujące wezwanie do przebudzenia i odzyskania swojego życia na własnych warunkach.”

To, co jest, w moim odczuciu, bardzo cenne, to wskazówki i droga „powrotu do siebie”.  Autorka przypomina, że w każdej z nas jest jej nieposkromiona, prawdziwa ja, która czeka tylko, aż przywrócimy jej głos. Na licznych przykładach ze swojego życia opowiada jak zaufać sobie, jak na nowo pokochać siebie i porzucić oczekiwania innych. Oprócz czułego, współczującego i troskliwego podejścia do siebie, autorka uczy także szacunku do innych. Nienachalnie, a jednak wyraźnie podkreśla, że każdy z nas jest inny i to jest wspaniałe.

Nieposkromiona to książka, którą polecam każdej kobiecie i każdej dziewczynie. Mądra, zadająca wiele ważnych pytań, otwierająca oczy na wiele kwestii. Dawno nie czytałam czegoś tak poruszającego.

O innych książkach z psychologią w tle pisałam tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *